Danıştay Suikast Örgütü

 

Telefon Kayıtlarıyla Ortaya Çıktı

Danıştay Suikast Örgütü

Ergenekon dava dosyalarına giren telefon kayıtları, Danıştay suikastının arkasındaki örgütü ele verdi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) gönderilen görüşme dökümleri, Alparslan Arslan'ın Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ve Danıştay suikastından önce kimlerle bağlantı içinde olduğunu ortaya koydu. İki aylık kayıtlarda, birbiriyle sürekli görüşen altı isim dikkat çekiyor: Alparslan Arslan, Süleyman Esen, Fethullah Gülen'in yeğeni Kemalettin Gülen, Hamza Öztürk, Salih Kurter ve Kurter'in yerine yetiştirdiği bilinen Salih Yaşar. Bu altı isim arasında, 1 Nisan 2006-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında toplam 145 telefonkonuşması gerçekleşiyor. Hamza Öztürk adına kayıtlı telefonu, bu kişi mi kullanıyor, yoksa başkası mı, belli değil.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, kayıtlardan yola çıkarak tespit ettiği ilişki ağını, Ergenekon davasının 144. duruşmasında anlattı.

 

 

İLK BOMBADAN İKİ GÜN ÖNCE  GÖRÜŞMELER ARTIYOR

Süleyman Esen'le Alparslan Arslan arasında, Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasından iki gün önce, 3 Mayıs 2006' da yoğun telefon trafiği başlıyor. 17 Nisan'dan 3 Mayıs 2006' ya kadar sadece üç kere telefonlaşan Arslan ve Esen, 3 Mayıs' ta yedi kere görüşüyorlar. Bu tarihten itibaren, aralarındaki telefon trafiği Alparslan Arslan'ın Danıştay saldırısı için Ankara'ya gittiği güne kadar, zaman zaman mesajlaşarak, her gün yoğun biçimde devam ediyor. Esen, Arslan'la yaptığı görüşmelerden önce ya da sonra, Ayhan Akbal adına kayıtlı telefon numarasını kullanan Salih Yaşar'la görüşüyor.

SALİH YAŞAR'DAN BAHSETMEDİLER

Salih Yaşar, Alparslan Arslan'ın da sık görüştüğü kişilerden. Ancak Alpaslan Arslan'a, Ergenekon davasında bu şahısla ilgili soru yöneltilmedi. Ayhan Akbal adına kayıtlı numarayı Yaşar'ın kullandığı Süleyman Esen'in çapraz sorgusunda ortaya çıktı. Esen'le Salih Yaşar, bir buçuk sene içinde 1460 kere görüşmüşler.

Süleyman Esen'le Alparslan Arslan'ın, sorgu ve savunmalarında Salih Yaşar adını vermekten kaçındılar. Nitekim Süleyman Esen'e 1460 kere görüştüğü kişinin kim olduğunu sorulduğunda Esen "hatırlamıyorum" diye yanıt vermişti.

Öte yandan baz istasyonu kayıtları, Alparslan Arslan Danıştay saldırısı için Ankara'ya gitmeden bir gün önce, 14 Mayıs 2006'da Arslan-Esen-Yaşar üçlüsünün Üsküdar'da buluştuklarını gösteriyor. Telefonları hemen hemen aynı saatlerde Toygarhamza baz istasyonundan sinyal veriyor.

Nitekim Alparslan Arslan'da Süleyman Esen de mahkemede verdikleri ifadelerde, 14 Mayıs'ta buluştuklarını söylemişlerdi. Ancaj ikisi de, yanlarında Salih Yaşar'ın da bulunduğundan bahsetmedi.

NEREDE OLDUKLARI GİZLENMEK Mİ İSTENİYOR

Telefon  kayıtları, görüşmelerin yapıldığı alanlarda tarafların nerelerde bulunduğunu da gösteriyor. Ancak bazı günlerde, özellikle akşam saatlerinde Alparslan Arslan, Süleyman Esen ve Salih Yaşar'ın telefonlarının hangi baz istasyonundan sinyal verdiği, TİB'in gönderdiği kayıtlarda yok. Son sinyaller ise hep Şişli, Levent ve çoğunlukla da Gültepe'den alınıyor. Bu veriden Arslan, Esen ve Yaşar'ın Salih Kunter'in Gültepe'deki evinde buluştukları anlaşılıyor. TİB'den gönderilen dökümlerde, o saatlerde nerede olduklarının yazılmamış olması, "Kurter'in evindeki buluşmalar, gizlenmek mi isteniyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. Alparslan Arslan ve Süleyman Esen, çapraz sorgularında, Salih Kurter'in Gültepe'deki evine sıklıkla gitiklerini kabul etmişlerdi.

HAMZA ÖZTÜRK'Ü SORAN OLMADI

Alparslan Arslan'ın sıkça telefonlaştığı bir diğer kişi; Hamza Öztürk adına kayıtlı bir telefon kullanıyor. Öyle ki bu şahıs, Arslan'ın 11 Mayıs 2006'da, Cumhuriyet gazetesine üçüncü bombayı bizzat attıktan hemen sonra aradığı ikinci kişi. Arslan bombayı atar atmaz önce Salih Kunter'i, üçüncü olarak da Süleyman Esen'i arıyor; ardından Salih Kurter'in Gültepe'deki evine gidiyor.

Cumhuriyet'in bombalanmasından önce de Arslan'la Öztürl adına kayıtlı telefonu kullanan X şahıs asında telefon konuşmaları var, ancak bu görüşmeler üçüncü bombadan sonra sıklaşıyor.

Buna rağmen, Alparslan Arslan'a üç gün devam eden çapraz sorgusu boyunca Hamza  Öztürkadınıngeçtiği tek bir soru sorulmadı. Hamza Öztürk adı Danıştay davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesinden yaklaşık bir yıl sonra ilk kez, Av. Zeynep Küçük'ün konuşmasıyla gündeme geldi.

Şimdi, Danıştay cinayetinin gerçekleştiği 17 Mayıs 2006 sabahına dönelim. O gün Süleyman Esen ilk telefon görüşmesini Hamza Öztürk adına kayıtlı telefonu kullanan X şahıs ile yapıyor. Süleyman Esen, X'in aradığı ikinci isin. X'in saldırıdan hemen sonra ilk aradığı kişi ise Kemalettin Gülen.

Süleyman Esen, daha sonra farlı numaralardan 25 kere daha aranıyor. Esen'i X'ten sonra ilk arayanlar, Salih Kurter ve halefi Salih Yaşar.

VAKİT GAZETESİNİ ALPARSLAN'A GÜLEN VERMİŞTİ

X'in en yoğun irtibat kurduğu isim ise Fethullah Gülen'in amcasının oğlu Kemalettin Gülen. Yaklaşık iki ay içinde Kemalettin Gülen'le X arasında 20 görüşme, Alpalan'la Kemalettin Gülen arasında da beş görüşme oluyor. Cumhuriyet gazetesinin üçüncü kez bombalanmasından Danıştay Saldırısına varan beş günlük süreçte, Alparslan Arslan'ın X'le görüştükten sonra Süleyman Esen'le konuştuğu; X'in de Alparslan Aslan ve Kemalettin Gülen'le yaptığı görüşmelerin hep peş peşe yapıldığı görülüyor.

Hemen belirtelim, cinayetten üç gün önce 14 Mayıs günü Üsküdar'da gerçekleştiği anlaşılan Alparslan Arslan, Süleyman Esen, Salih Yaşar buluşması sırasında Alparslan Arslan, Kemalettin Gülen ve X'le telefonda konuşuyor.

Avukatlar, Hamza Öztürk adına kayıtlı telefonu kullanan X'in Kemalettin Gülen'le Alparslan Arslan arasında "köprü" olduğu görüşündeler.

Alparslan Arslan, 20 Ekim 2009'da yapılan çapraz sorgusunda Vakit gazetesinin Danıştay üyelerini hedef gösteren "İşte O Üyeler" başlıklı nüshasını kendisine Kemalettin Gülen'in verdiğini söylemişti. "Asıl amacım Mustafa Birden'i öldürmekti" diyen Arslan, Danıştay Başkanı Birden'in adresini ve telefon numarasını da Kemalettin Gülen'den aldığını anlatmıştı. Arslan, ülkücü olduğunu söylediği Gülen'i, "cemaatten" tanıdığını belirtmişti.

Aydınlık sayı 1188

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !